Joga – podróż w głąb siebie

„Joga nie jest po to, żeby pokazać swoje umiejętności innym, dla mnie jest to podróż w głąb siebie”.

Shivakumar Shekar

W KERA ORIENTAL odbywają się zajęcia jogi, które prowadzi Shiva (Shivakumar Shekar) – indyjski instruktor Patanjali jogi.

DSC_0512 (1).jpg

Joga w KERA ORIENTAL

Zapraszamy wszystkich, bez względu na stopień zaawansowania i wiek. Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie, koncentrację i dobry humor. Pełen optymizmu  Shiva z południowych Indii, nauczyciel jogi, którą praktykował od dzieciństwa, w przystępny sposób przekazuje swoją wiedzę i umiejętności.

Patanjali joga

Joga Patanjali jest jednym z sześciu systemów filozofii indyjskiej zwanej „satdarsanas”. Prawie 5000 lat temu jeden z wielkich Risis, Patanjali, opracował podstawowe cechy i zasady jogi w formie „sutr” i wniósł  istotny wkład w dziedzinę jogi. Według Patanjali joga jest świadomym procesem opanowywania własnego umysłu.

Joga staje się popularna we wszystkich częściach świata. Dla niespokojnego umysłu oferuje ukojenie. Dla chorych jest jak dar. Dla zwykłego człowieka modne jest, by być w dobrej formie. Niektórzy trenują jogę by rozwijać pamięć, inteligencję i kreatywność. Specjaliści używają jej do rozwijania głębszych warstw świadomości w dążeniu do doskonałości. Joga stała się częścią edukacji, dzięki swoim wielu zaletom.

DSC_0310a.jpg

Nauczyciel Patanjali jogi z Indii – Shivakumar Shekar

Urodziłem się w Bangalore, w stanie Karnataka w południowych Indiach. Od dzieciństwa pamiętam jak dorastałem w świadomości spokojnego życia i harmonii i żeby to uzyskać praktykowałem oddechy oraz ćwiczenia rozciągające, by utrzymać ciało w dobrej kondycji.

Rodzice wysłali mnie do szkoły, w której uczyłem się pod okiem najlepszego przewodnika etyki i edukacji. Już jako dziecko, codziennie, oprócz nauki wielu przedmiotów, ćwiczyłem jogę, tak jak na całym świecie w szkołach uczęszcza się na zajęcia z wychowania fizycznego. Mój nauczyciel Sri Sri Shivakumara Swamiji uczył uczniów jak osiągnąć harmonię i spokój, choć nie było łatwo opanować aktywnych kilkulatków. Po wielu latach doceniam najbardziej ten czas i wspominam niesamowitą siłę Guru oraz szacunek ludzi, jaki uzyskał podczas swojego długiego 111-letniego życia. Pamiętam, kiedy Swamiji wchodził do klasy i zapadała cisza – nie musiał nic mówić. Każdy czuł siłę jego umysłu.

Przez 20 lat pracowałem w turystyce z ludźmi z całego świata. W sytuacjach stresowych uczyłem ich jak oddychać, jak pozbyć się niepotrzebnego stresu.

Następne lata spędziłem w Hampi, to najciekawszy okres w moim życiu. Hampi – królewskie miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO nastrajało do refleksji i skłaniało do zatrzymania się w magicznym staroindyjskim otoczeniu, pełnym zadumy i piękna. 22 kilometry kamiennych dekoracji, a na ich tle zachody i wschody słońca, odgłosy przyrody, wspaniali ludzie – był to czas do wnętrza siebie.

Od 2011 roku mieszkam w Polsce, gdzie organizuję wiele wydarzeń związanych z Indiami – wykłady o historii, naturze i kulturze Indii, koncerty oraz warsztaty kulinarne. Co roku organizuję również zajęcia z jogi w trakcie Międzynarodowego Dnia Jogi, który jest obchodzony na całym świecie 21 czerwca.

Jestem instruktorem Patanjali jogi w stopniu nauczycielskim zaawansowanym. Dyplom uzyskałem na jedynej na świecie uczelni wyższej kształcącej w zakresie jogi – na Uniwersytecie Jogi S-VYASA w Indiach. Uniwersytet, oprócz działalności związanej z nauczaniem jogi, prowadzi zaawansowane badania, m.in. w zakresie neurofizjologii w aspekcie terapeutycznego działania jogi. Misją uniwersytetu jest przekazywanie wiedzy, opartej na badaniach naukowych, w zakresie lepszego zdrowia poprzez integrowanie holistycznych starożytnych systemów medycznych ze współczesną medycyną.

Patanjali joga jest jednym z doskonałych narzędzi do utrzymania i poprawy zdrowia. Joga oprócz postaw (asan) przykłada dużą wagę do prawidłowego oddechu (pranayama), co jest szczególnie ważne w dzisiejszym świecie pełnym stresu. Wierzę, że w dobrym oddechu jest moc zwalczania stresu i chorób. W zamian za regularną praktykę Patanjali jogi można otrzymać wiarę w siebie, dobre samopoczucie i zdrowie. Jednym z przykładów jest terapeutyczne działanie jogi w cukrzycy. Posiadam potwierdzoną dyplomem wiedzę i doświadczenie, jak za pomocą Patanjali jogi wesprzeć zahamowanie cukrzycy w ciągu 3 miesięcy codziennych praktyk.

Patanjali joga jest dla wszystkich – od małego dziecka do seniora. Zapraszam na zajęcia jogi do KERA ORIENTAL. Połączenie praktyki jogi z masażami i terapiami ajurwedyjskimi jeszcze bardziej przybliży do uzyskania równowagi psychicznej i fizycznej, niezbędnej dla zachowania dobrego zdrowia i długowieczności.

Shivakumar Shekar

DSC_0317a.jpg